CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Autoři Jana Školaudyová

Jana Školaudyová

Jana Školaudyová

Vzpomínám na začátky mého tvoření a musím se vrátit až do základní školy, kdy jsem jako malá holka začala s pletením, háčkováním a postupně i s paličkováním. Upaličkovat si vsadku do svetříku nebyl pro mě problém. Nejvíc jsem se věnovala tvoření až s koncem vysoké školy, když jsem začala učit. Tkaní gobelínů, malování lidového nádobí a drhání módních doplňků a velkých závěsů na zeď následovalo. Také jsem již plno výrobků v té době vystavovala na celorepublikových výstavách. 

Po roce 1990 jsem měla možnost nakupovat výtvarné věci z Německa. Začalo to hedvábím, ale v katalogu jsem objevila enkaustiku a bylo hotovo. Vše jsem se učila podle německé literatury a jedné VHS kazety. U nás tuto techniku nikdo neznal a byla pro mě tak kreativní, že jsem si sehnala dodavatele materiálu a začala vést kurzy a prodávat materiál. Absolvovala jsem několik certifikovaných kurzů enkaustiky v Rakousku a Německu. Zveřejňovala jsem články v kreativních časopisech a napsala knížku, kterou vydala Univerzita v Olomouci. Věnovala jsem se mimo toto i dalším materiálům a technikám, jako Powertexu, Foamiranu a Quilingu. Také jsem často vystavovala s Jihočeskými výtvarníky v celé republice, Rakousku a Německu. Celý život jsem pracovala s lidmi a kurzy si užívám. Mimo to ráda čtu literaturu faktů a věnuji se zahrádce a chaloupce, kde také mohu mít přes léto kurzy pro 2-4 osoby. 

Projděte si seriál o enkaustice včetně videonávodů, který jsem pro vás ve spolupráci s Davonou připravila, kde popisuji jak na to.

Enkaustika krok za krokem 1. díl   Co je to enkaustika a jak na to?

Enkaustika krok za krokem 2. díl   Jak na základní tahy žehličkou?

Enkaustika krok za krokem 3. díl   Jak na tupování v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 4. díl   Jak malovat květiny v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 5. díl   Jak využít enkaustické papíry?

Enkaustika krok za krokem 6. díl   Jak razítkovat v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 7. díl   Jak malovat žehličkou?

Enkaustika krok za krokem 8. díl   Jak malovat přírodu?

Enkaustika krok za krokem 9. díl   Jak namalovat vodu?

Články autora

Nahoru