CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Beton a smalt

Speciální techniky

Beton a smalt

Jak použít beton? Jak použít smaltování? A jde to dohromady? Na tyto otázky vám odpovíme v návodu.

Motto: Co najdu, to posmaltuji, pak se z toho zaraduji, zpomalím životní kvalt, místo buchet peču smalt.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Jak na misky z betonu a jaký zvolit nejvhodnější beton se podívejte v návodu Ivy Kapounové, která se s vámi podělí o své zkušenosti s různými typy betonových směsí. Vyrobte si skořepinu z betonu tak, že směs vymodelujete na nafukovacím balónku, aby získala tvar misky, a po úplném zaschnutí ji natřete bílou akrylovou barvou. Pokud je to potřeba, přidejte druhou vrstvu barvy.

2. Měděná fólie má tloušťku 0,1 mm a motiv je možné snadno vyrazit raznicí. Vyberte si raznice dvou velikostí se stejným motivem kytky a vyrazte z měděné fólie tolik kytiček, kolik jich budete chtít na misku dát. Použití smaltovacích prášků je velice jednoduché, stačí si vybrat z velké nabídky barevných variant. Přímo na dózičku našroubujte sítko, nebo natáhněte kousek silonové punčochy a posypte měděné výseky. Položte je na čistý papír, na mřížku nebo stojánek, umožňuje-li to jeho tvar a velikost. Předmět opatrně přeneste na připravený plech s pečicím papírem, který ho ochrání před případným nežádoucím posypáním smaltovacím pudrem. Snažte se, aby vrstva prášku byla co nejrovnoměrnější. Zbytek prášku, který zbude na papíře, pak jednoduše přesypete zpět do dózičky. Zapékejte v troubě na teplotu 150 °C. Pokud vrstva smaltu prosvítá, posypte předmět další vrstvou a znovu zapečte.

3. Jednotlivé měděné smaltované kytičky přilepte lepidlem na dno misky, která je natřená akrylovou barvou. Střídejte malé a velké kytičky a zaplňte celou misku. Nechejte zaschnout.

4. Hotovou a zaschlou misku můžete použít jako dekoraci nebo nádobu na různé předměty.

TIP: Miska bude mít vždy jedinečný originální tvar, málokdy se vám povede udělat stejný odlitek z betonu. Vyrobte si různé velikosti a vyzkoušejte i různé barvy smaltů.

5. Na betonový polotovar lze nalepit různé dekorace. Použijte smaltovací prášky, posypte vždy pár kamínků mozaiky o velikosti 1 x 1 cm jednou barvou a zapečte je. Před nalepením si vyzkoušejte složení vzoru, abyste měli dostatek kamínků. Využijte průhledné i klasické smaltovací prášky.

TIP: Vyzkoušejte si složit z mozaiky vzor dříve, než kamínky přilepíte na betonový základ.

 

6. Jednotlivé kamínky mozaiky přilepte na dřevěnou krabičku lepidlem na mozaiku a nechejte zaschnout. Zbytek betonu natřete vhodným odstínem akrylové bravy. Nechejte důkladně zaschnout.

7. Pokud byste chtěli misku použít na potraviny, je nutné povrch natřít ochranným lakem, který je vhodný na styk s potravinami.

Využít smaltované dekorace je možné téměř na čemkoli, nebojte se toho, budete sami překvapeni, jakého výsledku dosáhnete. 

Tvořte s námi.

Ivana Kapounová 

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.1 + 15.0) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru