CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Jaký smalt je nejkrásnější?

Speciální techniky

Jaký smalt je nejkrásnější?

Smaltování je povrchová úprava, kterou si můžete vyzkoušet na různých materiálech. Co třeba smalt na mozaice nebo smaltované zrcadlo?

Motto: Co najdu, to posmaltuji, pak se z toho zaraduji, zpomalím životní kvalt, místo buchet peču smalt.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Měděná fólie má tloušťku 0,1 mm a motiv je možné snadno vyrazit raznicí. Vyberte si raznice dvou velikostí se stejným motivem kytky a vyrazte z měděné fólie tolik kytiček, kolik jich budete chtít na zrcadlo dát. Použití smaltovacích prášků je velice jednoduché, stačí si vybrat z velké nabídky barevných variant. Přímo na dózičku našroubujte sítko, nebo natáhněte kousek silonové punčochy a posypte měděné výseky. Položte je na čistý papír, na mřížku nebo stojánek, umožňuje-li to jeho tvar a velikost. Předmět opatrně přeneste na připravený plech s pečicím papírem, který ho ochrání před případným nežádoucím posypáním smaltovacím pudrem. Snažte se, aby vrstva prášku byla co nejrovnoměrnější. Zbytek prášku, který zbude na papíře, pak jednoduše přesypete zpět do dózičky. Zapékejte v troubě na teplotu 150 °C. Pokud vrstva smaltu prosvítá, posypte předmět další vrstvou a znovu zapečte.

2. Zrcadlo před použitím dobře umyjte vodou s jarem, aby se odmastilo, a nezapomeňte ho vyleštit. Nalepte hotové smaltované výseky na plochu tak, aby smaltované kytky nepřekážely ve výhledu. Je to jednoduché a efektní dekorování.

3. Zrcadlo nemusí být jen jednolitá plocha, zrcadlo může být tvořeno i zrcadlovou mozaikou. I mozaiku se vzhledem zrcadla je možné smaltovat. Vyberte si několik barev smaltovacích prášků podle toho, jaký motiv budete tvořit.

TIP: Vyzkoušejte si předem, jak vrstva smaltu na vámi zvoleném povrchu vypadá.

4. Použijte smaltovací prášky, posypte vždy pár kamínků mozaiky o velikosti 1 x 1 cm jednou barvou a zapečte je. Před nalepením si vyzkoušejte složení vzoru, abyste měli dostatek kamínků.

TIP: Podle velikosti krabičky si vytvořte nákres obrázku a rozložení jednotlivých kamínků. Použijte čtverečkovaný papír.

5. Dřevěnou krabičku natřete akrylovou barvou a nechejte zaschnout. Pokud je to potřeba, natřete ještě jednu vrstvu akrylové barvy. Po úplném zaschnutí použijte bílý permanentní popisovač POSCA a nakreslete vzory podle návodu nebo dle své fantazie. 

6. Jednotlivé kamínky mozaiky přilepte na dřevěnou krabičku lepidlem na mozaiku a nechejte zaschnout.

7. Pokud vám zbyly zrcadlové kamínky, použijte je na ozdobení rámečku s kresbou nebo fotografií. Uděláte z obyčejného rámečku originál.

 

Nemusíte vyrábět jen smaltované šperky, vyzkoušejte si dekorování dřevěné šperkovnice nebo rámečku smaltovanými kamínky mozaiky. 

Tvořte s námi.

pro Davonu

Ivana Kapounová 

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (14.7 + 39.3) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru