CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Kočičí smaltované krabičky

Speciální techniky

Kočičí smaltované krabičky

Malý dárek si žádá malou krabičku, ale ne jen tak nějakou obyčejnou, ale rovnou kočičí, a ještě navíc se smaltovanými doplňky. A jako bonus máme pro vás tipy na smaltování.

Motto: Co najdu, to posmaltuji, pak se z toho zaraduji, zpomalím životní kvalt, místo buchet peču smalt.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Připravte si akrylové barvy a plochý štětec na natírání krabiček, průhledný smaltovací prášek a krabičky ve tvaru kočičí hlavy.

2. Použití smaltovacích prášků je jednoduché. Stačí si vybrat ze široké nabídky barevných variant. Přímo na plastovou nádobu, ve které je smaltovací prášek, našroubujte víčko se sítkem, nebo natáhněte na ni kousek silonové punčochy a posypte vybraný předmět či přívěsek. Předmět položte na čistý papír, mřížku nebo stojánek, umožňuje-li to jeho tvar a velikost. Poté předmět opatrně přeneste na připravený plech s pečícím papírem. Snažte se, aby vrstva prášku byla co nejrovnoměrnější. Zbytek prášku jednoduše přesypte zpět do lahvičky.

Na papír si nakreslete motiv srdce ve velikosti dvou spojených krabiček a srdce vystřihněte. Přiložte dvě kočičí krabičky k sobě a obkreslete na ně tvar srdce. Také na měděnou fólii obkreslete tvar srdce a podle obrysu krabiček ho rozdělte na dvě části. Jedna krabička je dekorovaná smaltovaným výřezem a druhá kočičí krabička je celá malovaná akrylovými barvami v podobném designu. 

Vystřižené srdce posypané smaltovacím pudrem dejte na plech na pečící papír a zapečte při teplotě cca 150 °C. Čas je potřeba vyzkoušet. U tenkých kovových plátků stačí přibližně 3 minuty. Čím je předmět masivnější, tím je potřeba více času. Zapékejte tak dlouho, až se prášek rozteče a vytvoří souvislou vrstvu.

3. Použijte plochý štětec a povrch krabičky natřete akrylovou barvou. Pokud je to potřeba, přidejte více vrstev. Každou vrstvu nechejte zaschnout. 

4. Permanentní fixy Posca jsou vhodné na všechny povrchy včetně textilu, proto je využijte i na kreslení na kartonovou krabičku. Motiv kočičky je jednoduchý, inspirujte se naším návodem a zvolte stejný dekor. Krabičku, kde budou smaltované díly, natřete akrylovou barvou, přilepte smaltované díly a poté dokreslete motivy kočky. Fixa Posca je vhodná i na malování na smalt.

TIP: Osvědčilo se nám lepidlo na mozaiku.

5. Smaltujte a experimentujte. Máme pro vás tipy na předměty, které je možné pomocí smaltu zrenovovat nebo vytvořit věc novou, například šperky.

Rámeček z kartonu lze dekorovat pomocí kovové fólie, kterou rozstříhejte na kousky. Jednotlivé části nasmaltujte průhledným smaltovacím práškem a nalepte na kartonový rámeček.

 

6. Smaltované šperky jsou nejčastějším výrobkem, kde použijete smalt. Vyzkoušejte různé typy a velikosti výseků na smaltování. Použijte třpytky, různé kovové součástky, míchejte smaltovací prášky. Tady se fantazii meze nekladou.

TIP: Na malé předměty, které budete smaltovat, použijte mřížku na krájení brambor. Tuto mřížku lehce přenesete do trouby a s malými výseky se vám bude lépe manipulovat.

7. Chcete si vyrobit originální doplňky do kuchyně? Proč ne, smalt je odolný. Smaltované madlo nebo úchytka na šuplík dodá vaší kuchyni nádech originality.

Smaltování je zábava, a až se do této techniky pustíte, tak sami zjistíte, kde všude lze smaltování použít.

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Ivana Kapounová 

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (38.4 + 8.2) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru