CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Krakelování květináči sluší

Speciální techniky

Krakelování květináči sluší

Způsobů, jak recyklovat keramické květináče, je mnoho, ale málokterý je tak efektní jako využití krakelu. Popraskaný povrch je krásný a použití tabulové barvy přidává možnost popisu.

Materiál a pomůcky

Postup

1.  Pěstování pokojových rostlin je oblíbenou činností, která dělá náš byt krásným místem. Byt plný pokojových rostlin ve stylu Urban jungle styl neboli městská džungle je přesně to, co vám každý den zlepší náladu. Vytvořte svým květinám dokonalý obal a sobě dokonalý domov.

Vyberte si obaly na květináče, které budete chtít recyklovat, většinou doma nějaké najdete. Pokud ne, obejděte sousedy nebo kamarády a nějaký si od nich vezměte. Budete potřebovat krakelovací médium, akrylovou barvu a také tabulovou barvu.

TIP: Vyzkoušeli jsme, že nejrychlejší a nejjednodušší nanášení barev na květináč je pomocí pěnového štětce. Barva se dostane všude a lépe kryje.

2. Celý povrch květináče natupujte bílou barvou, pokud je to potřeba, přidejte druhou vrstvu. 

Vyzkoušejte si i postup, kdy jako základ použijete černou barvu. 

3. Na povrch květináče naneste plochým štětcem krakelovací médim v dostatečné vrstvě. Toto médium je jednosložkové a používá se mezi dvě vrstvy akrylové barvy. Plocha by měla být pokrytá celá, krakel by ale neměl stékat. Nechejte zaschnout. Schnutí můžete urychlit zasušením pomocí fénu.

4. Použijte tabulouvou barvu, která je matná a velmi tmavá, a naneste ji na povrch květináče. Pokud nanesete barvu štětcem, natírejte v jednom směru shora dolů nebo zprava doleva. Podle toho budou vypadat praskliny. Přidejte jen jednu vrstvu barvy a už se na místo, kde je krakelovací médium, nevracejte, protože krakel už pracuje a začnou se objevovat praskliny.

Na květináče, které jste natřeli bílou a černou barvou, použijte v tomto kroku barvu opačnou, aby byly vidět praskliny. Pokud použijete pěnový štětec, bude krakel stejnoměrný. Je důležité nanést barvu v dostatečném množství, aby byly dobře vidět praskliny.

Po vytvoření krakelovaného povrchu použijte závěrečný lak ve spreji, práce s ním je rychlá a jednoduchá. Na květináč natřený tabulovou barvou použijte matný lak a na květináče natřené akrylovou barvou použijte lesklý lak ve spreji.

TIP: Nepoužívejte ve druhé vrstvě metalickou akrylovou barvu, ta bohužel nekrakeluje.

5. Plátky dřeva dobře poslouží na nápisy, a pokud je natřete tabulovou barvou a poté použijete křídový popisovač, bude možné nápisy měnit. Na plátek si nejdříve namalujte bílou barvou kruh, který kopíruje tvar dřeva, přidejte vrstvu tabulové barvy a nechejte bílý okraj.

Nechejte tabulovou barvu vyzrát, než na ni budete psát. Obvykle dva dny stačí. Použijte křídový popisovač a napište text nebo nakreslete obrázek. Stopu fixy je možné smazat vlhkým hadříkem. Kulatinu na květináč přilepte tavnou pistolí.

Použijte dřevěný plátek a natřete ho tabulovou barvou. Provrtejte malý otvor na protažení jutového provázku. Dekorujte květináč a pak už stačí jen vložit pokojové květiny, případně doplnit nápis.

Ozdobné květináče na kytky a vaše rostliny mohou mít nový kabát v jakékoli barvě, která se bude hodit do vašeho bytu. 

Tvořte s námi

pro Davonu

Iva Šťastná a Iriska Vohlídková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (16.4 + 33.6) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru