CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Linoryt k Valentýnu

Speciální techniky

Linoryt k Valentýnu

Linoryt je technika, kterou si oblíbíte hned, když ji vyzkoušíte. Podle typu barvy, kterou použijete, můžete tisknout na papír, textil nebo jiný materiál.

Grafická technika linoryt je známá jako tisk z výšky. Lino s vyrytým vzorem připomíná razítko, kterým tisknete na různé povrchy. 

Materiál a pomůcky

Postup

1. Připravte si jednotlivé pomůcky, které budete na linoryt potřebovat. Plátek lina, váleček, rydlo, barvu a vhodný papír. Pokud použijte základní sadu na linoryt, máte vše pohromadě. Nezapomeňte, že pracujete s tiskařskou barvou. Vše zakryjte a vezměte si gumové rukavice. 

2. Na kousku lina si vyzkoušejte rytí rydlem. V sadách najdete různé tvary rydel, které vytváří různé stopy - vrypy v linu. Lino je měkké, rytí jde lehce, ale pokud chcete rýt například do oblouku, je potřeba si to vyzkoušet.

3. Předkreslete si tužkou vzor, který chcete vyrýt. Vrypy by měly být hlubší, aby je nezaplnila barva. Vzor, který nevyryjete a zůstane na linu, je vzor, který otisknete. Pokud použijete čísla nebo písmena, myslete na to, že otisk bude zrcadlový.

4. Váleček by měl být před použitím čistý, nalepené kousky barvy smyjte. Nalijte si trochu barvy na sklo, plastovou podložku nebo pevný papír a na váleček rovnoměrně naneste barvu. Vytvořený vzor přejeďte válečkem.

5. Papír na tisk můžete mírně navlhčit (například vodou z rozprašovače), ale není to nutné. Použijte papír, vezměte lino se vzorem a otiskněte na papír. Čistým válečkem přejeďte po rubu papíru, aby se barva dobře otiskla. 

6. Podle množství barvy, které použijete, bude otisk sytější nebo měně sytý, ale překvapí vás, jak hezky to vypadá. 

7. Srdíčka k Valentýnu patří, vytvořte si nejjednodušší srdíčka pomocí brushpenů. Štětcový hrot vám umožní vyrobit srdíčko na dva "tahy" štětcem. Položte štětcový hrot na papír a udělejte otisk. Druhý otisk udělejte tak, aby vzniklo srdíčko.

8. Natištěný motiv podlepte červeným papírem, přilepte a na obálku nebo vytvořte přáníčko. Do obálky můžete dát vstupenky, vouchery nebo cokoli budete chtít.

Valentýn je jen jednou za rok, udělejte své drahé polovičce radost a nešetřete srdíčky.

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Iriska Vohlídková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (5.3 + 25.8) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru