CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Odlévání do forem krok za krokem

Speciální techniky

Odlévání do forem krok za krokem

Odlévání je oblíbené pro svou jednoduchost. Odlitky se hodí na dekorování, floristiku, mixed media a další výtvarné techniky. Využijte atraktivní formy a odlévejte.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Budete potřebovat odlévací formy, odlévací hmotu Reliefco a beton k odlévání. 

2. Pokud neplánujete odlitky použít venku, je nejlepší volba Reliefco. Je to prášek, který smícháte s vodou, vytvoříte si smícháním 3 díly prášku Reliefco a 1 díl vody. Pořádně promíchejte, aby se prášek propojil s vodou. Nehrudkovatí, dá se výborně rozmíchat. Vlijte do formy. Odlévací formy jsou ze silikonu a není potřeba je ničím vymazávat před použitím.

3. Reliefco rychle tuhne, odlitky vytvrdnou do cca 30 minut až 1 hodiny. Pak můžete odlitky vyklopit, ale nechejte je ještě do druhého dne pořádně vyschnout. 

4. Mandala je jeden z nejoblíbenějších motivů, které se hodí na všechny dekorace, vyzkoušejte i tuto šablonu.

5. Vyzkoušejte i beton na odlévání a využijte návod na obalu. Smíchejte betonový prášek s vodou - 100 g prášku na 15 g vody. 

6. Směs důkladně promíchejte a nalijte do forem. Beton je výborný materiál, nemusíte se ho bát. Beton nechejte ztuhnout do druhého dne.

TIP: Použijte měkké silikonové formy, ze kterých je možné odlitky vyklopit. Z pevných forem nemusí být vždy jednoduché odlitky vyjmout.

7. Silikonových forem je velké množství, proto i vašich odlitků může být mnoho druhů.

8. Pokud budete chtít polotovary natřít (jak betonové, tak i z Reliefca), využijte k tomu gesso – velmi dobře kryjící barvu, bude vám k natření stačit jen jedna vrstva barvy.

TIP: Použijte na odlitky místo klasického plochého štětce tupovací pěnový štětec. Natírání je mnohem rychlejší a rovnoměrnější.

9. Černá barva si říká o patinu, vyzkoušejte patinovací vosky v různých barvách a nebojte se i experimentovat a použijte více barev najednou. Patinu nanášejte postupně prstem v tenkých vrstvách. Patinu není možné odstranit.

Videonávod na odlévání

Jak použít takto připravené odlitky? To si ukážeme v dalším návodu. 

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Honza Diblíček

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (2.9 + 2.0) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru