CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Smaltované nádobí? Ne! Chameleon

Speciální techniky

Smaltované nádobí? Ne! Chameleon

Jak na smaltování? Smaltované nádobí znáte, dekorování šperků technikou smaltování možná také, ale buďte originální a vyrobte si smaltovaný obraz.

Motto: Co najdu, to posmaltuji, pak se z toho zaraduji, zpomalím životní kvalt, místo buchet peču smalt.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Obraz je velká plocha, kterou byste podle návodu a naší předlohy mohli vytvořit. Je to až mravenčí práce, kterou autorka s obrazem absolvovala. Pokud se vám plátno líbí a nemáte tolik trpělivosti, zvolte menší velikost nebo obraz použijte pro inspiraci. Budete potřebovat plátno, raznice, měděnou fólii a nejdůležitější jsou smalty. Smaltovací prášky v klasické a průhledné variantě.

2. Připravte si plátno a natřete ho podkladovou akrylovou barvou v takovém odstínu, který se bude hodit k celkové barevnosti obrazu.

3. Z měděné fólie pomocí raznice vyrazte malé a větší kytičky. Měděná fólie má tloušťku 0,1 mm a raznice je na výseky vhodná. Použití smaltovacích prášků je jednoduché, stačí si vybrat z velké nabídky klasických prášků a průhledných prášků. Zelené kytičky jsou posypány klasickým smaltovacím práškem a oranžové kytičky průhledným smaltovacím práškem. Přímo na dózičku našroubujte sítko, nebo natáhněte kousek silonové punčochy a posypte měděné výseky. Položte je na čistý papír, na mřížku nebo stojánek, umožňuje-li to jeho tvar a velikost. Předmět opatrně přeneste na připravený plech s pečicím papírem, který ho ochrání před případným nežádoucím posypáním smaltovacím pudrem. Snažte se, aby vrstva prášku byla co nejrovnoměrnější. Zbytek prášku, který zbude na papíře, pak jednoduše přesypete zpět do dózičky. Zapékejte na cca 150 °C. Pokud vrstva smaltu prosvítá, posypte předmět další vrstvou a znovu zapečte. Kytiček připravte více, můžete ty přebytečné použít na další projekty.

2. Z měděné fólie vystříhejte nepravidelné tvary velikosti cca 1-2 cm, které použijete na tělo chameleona. Na oko nebo i jiné části použijte větší výseky. Postupujte stejně jako v předchozím kroku a měděné dílky posypte červeným a modrým průhledným smaltovacím práškem a zapečte v troubě.

3. Na papír si nakreslete motiv, který budete chtít na plátno použít, a vystřihněte ho nůžkami. Překreslete motiv na plátno a také na filc, abyste vystřihli správnou velikost. Filc přilepte na plátno pomocí lepidla a nechejte zaschnout. Všechny malé kousky, které jste smaltovali, postupně použijte na tělo chameleona, přilepte je lepidlem na mozaiku. Toto lepidlo se autorce návodu osvědčilo jako nejlepší. 

4. Na zbytek plátna pak použijte kytičky, které jste si vysekli raznicí a které jste smaltovali v troubě.

5. Obraz nezapomeňte přeleštit, protože smaltované plochy se umí krásně lesknout. 

Pokud budete trpěliví a vytvoříte si krok za krokem stejnou krásu, bude tento netradiční obraz ozdobou vašeho interiéru.  

Tvořte s námi.

Ivana Kapounová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.2 + 29.1) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru