CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Textilní techniky Hedvábná šála v modré

Textilní techniky

Hedvábná šála v modré

Barvení hedvábí jednoduchou technikou s efektními výsledky. Během chvilky si vytvoříte výrazný módní doplněk a výsledek bude vždy originál.

Materiál a pomůcky

Postup

1.  Než začnete hedvábí barvit, vyperte ho ve vlažné vodě s trochou prostředku určeného na hedvábí a jemné tkaniny, abyste ho zbavili případných nečistot a ošetřujících látek z výroby. Také odstřihněte cedulku a jakékoli volné nitě.

Hedvábí mírně navlhčete vodou pomocí rozprašovače a položte na podložku tak, aby vznikly kopečky a údolí, tedy vyvýšené části a prohlubně. Pozor, aby hedvábí nebylo moc mokré, a aby se „nelepilo“ k podložce. Mělo by být tak akorát vlhké, aby dobře drželo tvar. Mírná vlhkost napomáhá i lepšímu rozpíjení barev.

 

2. Kapátkem nanášejte barvy na hedvábí po celé délce šály. Světlé barvy nanášejte na vystouplé části a tmavé do prohlubní. V tomto případě jsou použity tři odstíny barev. Smaragdová barva na hedvábí je přidaná pro zpestření. Nanášejte ji do světlých i tmavých částí pro zajímavější barevný efekt. Barvy se na hedvábí budou samy dobře rozpíjet a vzájemně prolínat, čímž vznikne výsledný charakteristický vzor. 

3. Přebytečné barvy na hedvábí je možné odsát pomocí ubrousku nebo papírové utěrky, aby látka neležela v kaluži barvy. Po aplikaci barev je možné pohybem látky barvy více promísit, aby nebyla vidět bílá místa, což vytvoří jednolitější barevný efekt.

Je možné také nechat hedvábí tak, jak je, a místa, kam se barva nerozpije, zůstanou bílá.

4. Když je hedvábí téměř suché (poznáte to tak, že ho lze zvednout z podložky a látka je na omak tužší a drží tvar), můžete ho přesunout na čistou bavlněnou podložku. Ta vstřebá poslední zbytky přebytečné barvy. Když je hedvábí již úplně suché, můžete ho za rohy vyvěsit pomocí textilního klipu a gumičky na ramínko, případně položit doschnout na rovnou podložku. Doporučujeme takto nechat alespoň přes noc, aby se barevné pigmenty dostatečně spojily s látkou.

TIP: Vyzkoušejte i jinou barevnou kombinaci a místo hedvábné šály použijte hedvábný šátek.

5. Výslednou práci zafixujte dle pokynů výrobce barev. Nejčastější je žehlení přes bavlněnou látku žehličkou nastavenou na 180 °C (nastavení bavlna) po dobu cca 3 minut. Poté je možné výrobek prát. Doporučujeme výhradně ruční praní ve vlažné vodě s malým množstvím pracího prostředku určeného pro hedvábí a jemné prádlo.

Hedvábný šátek jako módní doplněk bude slušet každé ženě. Vyzkoušejte si jednoduchou techniku barvení hedvábí a výsledek je zaručený.

Tvořte s námi

Pro Davonu 

Hedvika Cacarová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (47.7 + 23.9) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru