CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Textilní techniky Hedvábný šátek se solnými efekty

Textilní techniky

Hedvábný šátek se solnými efekty

Hedvábí je luxusní materiál, ze kterého pomocí barev vytvoříte jedinečný módní doplněk. Barvy na hedvábí společně se solí vytvoří magické vzory.

Materiál a pomůcky

Postup

1.  Než začnete hedvábí barvit, vyperte ho ve vlažné vodě s trochou prostředku určeného na hedvábí a jemné tkaniny, abyste ho zbavili případných nečistot a ošetřujících látek z výroby. Odstřihněte také cedulku a jakékoli volné nitě. Hedvábí mírně navlhčete rozprašovačem a poskládejte na podložku tak, aby byly přehyby vodorovně. Pozor, aby hedvábí nebylo moc mokré a „nelepilo“ se k podložce. Mělo by být tak akorát vlhké, aby dobře drželo tvar. Mírná vlhkost napomáhá i lepšímu rozpíjení barev.

2. Barvy na hedvábí nanášejte kapátkem a postupujte od světlejších odstínů po tmavší po celé délce látky. Barvy se na vlhkém hedvábí dobře rozpíjejí a zároveň se vzájemně prolínají, čímž vzniká výsledný charakteristický efekt. V návodu jsou použity tři barvy: světle růžová, tmavě růžová a lila fialová.

3. Přebytečnou barvu je možné odsát pomocí ubrousku, aby látka neležela v kaluži barvy.

4. Poté naneste na hedvábí sůl. Čím menší krystalky soli použijete, tím jemnější bude solný motiv (barevný efekt) na látce. Záleží také na vlhkosti barvy při aplikaci soli. Čím více je hedvábí vlhké, tím výraznější efekty sůl vytvoří.

5. Když je hedvábí téměř suché, což poznáte tak, že ho lze zvednout z podložky, a látka je na pocit tužší a drží tvar, můžete ho přesunout na čistou bavlněnou podložku. Ta vstřebá poslední zbytky přebytečné barvy. Když je hedvábí již úplně suché, můžete ho za rohy vyvěsit pomocí textilního klipu a gumičky na ramínko, případně položit doschnout na rovnou podložku. Doporučujeme takto nechat alespoň přes noc, aby se barevné pigmenty dostatečně spojily s látkou.

Z hedvábí odstraňte krystalky soli a výslednou práci zafixujte dle pokynů výrobce barev. Nejčastější je žehlení přes bavlněnou látku žehličkou nastavenou na 180 °C (nastavení bavlna) po dobu cca 3 minut. Poté je možné hedvábný šátek prát. Doporučujeme výhradně ruční praní ve vlažné vodě s malým množstvím pracího prostředku určeného na hedvábí a jemné prádlo.

Nosíte hedvábný šátek nebo máte hedvábné oděvy? Pokud ne, je nevyšší čas se pustit do tvoření a nějaký módní kousek si vyrobit.

Z dílny Hedviky Cacarové je i tento nádherný šátek.

Tvořte s námi

pro Davonu

Hedvika Cacarová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.2 + 5.0) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru