Materiál a pomůcky
- Dámské tričko
- Krepová páska
- Tlaková pumpička na barvy
- Barvy na textil
- Vosk, papír na pečení, vykrajovátko, žehlička
Postup
1. Budete potřebovat bílou tuniku nebo tričko ze 100% bavlny, papírovou lepicí pásku, tlakovou pumpičku na barvy, barvy na textil, vosk a nádobu, ve které vosk rozehřejete, ohřívač na čajovou svíčku (lze jej nahradit aromalampou), štětce, vaflovač nebo vykrajovátko na cukroví, papír na pečení, staré noviny a žehličku.
2. Podle obrázku vymezte prostor pomocí papírové krepové lepicí pásky tak, aby se na látce netvořily záhyby. Oblé linie vytvořte z více kousků lepicí pásky, jak je vidět na detailu.
3. Rozhřejte vosk a na kousku bavlněného odstřižku vyzkoušejte, zda je jeho teplota správná. Ponořte vaflovač případně vykrajovátko do vosku a nechte jej chvíli nahřát. Před otisknutím na látku nechte vaflovač trochu odkapat a při přenášení pod ním držte hadřík nebo papírovou utěrku, vyhnete se tak nechtěným kapkám vosku na látce. Otisk musí být souvislý a je-li vosk dostatečně rozehřátý, propije se až na rub látky. Červená šipka na obrázku ukazuje otisk, který byl udělán málo rozehřátým voskem, barva by pod tento otisk protekla. Dále jsou vidět i otisky různých vykrajovátek. Na detailu je vaflovač ponořený do vosku rozehřátém nad ohřívačem na čajovou svíčku včetně správných otisků na (obr. 3a).
4. Pokud použijete vykrajovátko, vezměte si na pomoc větší pinzetu nebo malé kleštičky, abyste mohli vykrajovátko z horkého vosku pohodlně vynadat.Tuniku před tiskáním voskem vyložte papírem na pečení, na který se voskové obrázky nebudou lepit. Natiskněte vzor pomocí vafovače.
5. Okvětní lístky některých květin vymalujte pomocí štětce různými odstíny barvy Pébeo a po jejím zaschnutí zakryjte barevné lístky voskem. Tentokrát použijte na nanášení vosku štětec, ale pozor štětec, který namočíte do vosku, už na nic jiného nelze použít.
6. Nařeďte barvu Pébeo cca 1 díl barvy na 4 díly vody nebo použijte sluneční barvu stejné značky a nalijte ji do pumpičky na hedvábí. Přestříkejte voskové otisky, hranice z papírové pásky vám pomůže udržet přibližný tvar. Samozřejmě, že rozptýlené kapky barvy dopadnou i za papírovou pásku, což je žádoucí. Následně, nejlépe po částečném zaschnutí barvy, papírovou pásku opatrně sejměte a nastříkejte opakovaně okolí vzoru tak, aby vznikly rozptýlené barevné okraje. Nakonec přidejte ještě pár cákanců temně zelené barvy.
Nyní je potřeba odstranit z látky vosk pomocí žehličky. Budete k tomu potřebovat hromadu opravdu starých novin, jinak byste se mohli dočkat toho, že se při vyžehlování vosku na látku otisknou i novinové zprávy. Vrstvu novin vložte do tuniky a přes další noviny vosk vyžehlete. Voskem nasáklé noviny často vyměňujte a žehlete tak dlouho, dokud se na novinách budou objevovat voskové skvrny. Teplem se zároveň zafixují i barvy (barvy Pébeo se fixují pomocí žehličky). Celé dílo nechte odpočinout 24 hodin. Nyní můžete tuniku vyprat v teplé vodě a odstranit tak poslední zbytky vosku. Pak už stačí tuniku nechat uschnout a výrobek je hotov.
Jakou barvu použít na voskovou batiku - klasickou?
Existují speciální barvy "za studena", ale některé batikářky si stěžují, že tyto barvy nemají dostatečnou sytost a používají normální barvy, které se jinak vaří (batikovací barvy Chevas). Protože ale při batikování s pomocí vosku nemůžete textil v batikovací barvě vařit, existuje způsob, jak se nevzdát klasických batikovacích barev.
Jak batikovat za studena
- Klasické barvy na batikování (které se normálně vaří) rozmíchejte s horkou vodou, solí a octem dle návodu na barvách - můžete lázeň nejdříve chviličku povařit.
- Roztok nechte vychladnout tak, aby se Vám v lázni nerozpustil vosk.
- Správnou teplotu můžete zkoušet i tak, že při aplikaci vosku na textil si uděláte testovací vzorek ze starého hadru, na který aplikujete vosk a do lázně nejprve namočíte ten starý hadr. Pokud se Vám vosk na něm aplikovaný nerozpustí, můžete vložit oděv na kterém pracujete.
- Fixujte ve fixačním roztoku nebo octem.
Tvořte s námi.
Pro Davonu
Kateřina (Katerin) Konířová
Komentáře
Žádné příspěvky