CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Akrylové barvy základní popis

Výtvarné techniky

Akrylové barvy základní popis

Akrylové barvy představují nejuniverzálnější možnost malování právě proto, že dokáží napodobit jak vybledlý vizuál vodových barev, tak i preciznost a krytí olejových barev.

Akrylové barvy jsou perfektní jak pro domácí hobby malíře, tak i pro profesionály a také pro dospělé a děti i díky jejich rychlému schnutí. I umělci, kteří rychle pracují, ocení rychlost jejich schnutí.

Druhy akrylových barev

Akrylové barvy jsou klasifikovány na základě jejich kvality:

  • Profesionální akrylové barvy jsou barvy v nejvyšší kvalitě. Vyznačují se tím, že obsahují pigmenty a pryskyřice nejvyšší kvality. Obsahují také méně pojiva, což vede k jasné, čisté barvě v porovnaní s jinými jakostmi barev. Pro umělce, kteří teprve začínají s malováním, může být manipulace s nimi náročnější.
  • Umělecké akrylové barvy často používají stejné nebo podobné pigmenty jako ty profesionální, ale jsou cenově dostupnější. Toho se běžně docílí zvýšením množství pojiva v každé barvě. 
  • Studentská třída akrylových barev má nejnižší poměr pigmentu k pojivu a jednotnou tekutost a lesk. Studentské ekvivalenty profesionálních barev často vykazují zvýšenou průhlednost nebo nižší sytost. I s použitím studentské třídy barev můžete mít skvělé výsledky. Důležité je, aby vás malování bavilo. 

V naší nabídce najdete širokou škálu akrylových barev. Na výběr máte buď jednotlivé akrylové barvy, nebo i sady akrylových barev v různých odstínech a typech (svítící ve tmě, perleťové, lesklé apod.). V našem e-shopu najdete také akrylové barvy v tubách nebo ve sprejích.      

Časté otázky a odpovědi

1. otázka: Jsou akrylové barvy jedovaté?

Odpověď: Netoxické akrylové barvy jsou založeny na vodní bázi, proto je možné je snadno a jednoduše čistit mýdlovou vodou. I přesto však mohou obsahovat některé toxické složky, jako je kobalt, mangan, kadmium, chrom nebo olovo. Právě tyto složky mohou způsobit některé vedlejší účinky, pokud nedodržujete preventivní opatření, jako je jejich používání na místě, které je dobře větrané. Při používání akrylových barev metodou airbrush se mohou uvolňovat jemné částice nebo prach, který můžete vdechnout. Doporučujeme používání ochranných pomůcek.

Toxicitu si zkontrolujte před koupí sami na základě popisu obsahu na obalu. Samozřejmostí zůstává toxicita založená na použití většího množství barvy, což může být problém zejména u malování s malými dětmi, kterým by dospělí při malování měli dělat dozor.

2. otázka: Čím ředit akrylové barvy?

Odpověď: Na ředění akrylové barvy je možné použít například:

  • destilovanou vodu 
  • zlepšovač průtoku barvy (flow improver),
  • akrylové pojivo
  • tekuté médium (pouring medium)
  • čistý líh
  • aceton

Na ředění nedoporučujeme lakový benzín (rozpouštědlo pro odmašťování povrchů White nebo Mineral Spirit) nebo vodu z vodovodu.

3. otázka: Akrylové barvy versus tempery. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Odpověď: Hlavním rozdílem mezi akrylovými barvami a temperami je jejich trvanlivost po zaschnutí a také jejich složení. Temperové barvy jsou nejvhodnější pro kreslení na papír. Jsou považovány za levnější umělecké médium pro děti nebo školní projekty. Mají nižší trvanlivost, stálost a odolnost. To znamená že postupem času nátěr vybledne. Tempery se dají rozmýt i po zaschnutí. Akrylové barvy mají vyšší cenu a primárně se využívají pro malování na plátno. Vydrží déle bez toho, aby vybledly i při vystavení slunečnímu záření (jsou většinou světlostálé). Lze to také zajistit přidáním ochranného vrchního nátěru a tím je lak.

4. otázka: Jaké štětce jsou nejlepší na akrylové barvy?

Odpověď: Doporučujeme použít štětce na akryl se syntetickými štětinami (nylonové nebo polyesterové), protože velmi dobře pracují s akrylovými barvami. Ideální tvar použitého štětce závisí na malířské technice a také na požadované úrovni přesnosti. Co se týká velikosti štětců, jsou ty malé vhodné pro detaily, střední mají všestranné možnosti použití a velké jsou nejvhodnější na malování větších ploch. Pro začátečníky může být jednodušší začít se středně velkými štětci, protože přináší všestrannost a optimální zacházení.

5. otázka: Jaké akrylové barvy jsou vhodné na pouring?

Odpověď: Pro techniku pouring (výtvarná technika, kde pomocí akrylových barev a média vytvoříte abstraktní obrazy) si vyberte akrylové bary, které jsou dostatečně tekuté, a které byly vyrobeny přímo pro tuto techniku. Také lze sáhnout po klasických akrylových barvách, které je však potřeba smíchat s pouring médiem, aby lití barev probíhalo hladce a rovnoměrně bez bublin a hrudkování.

Před tím, než vyzkoušíte tuto techniku, připravte si povrch plátna. Pokud si vyberete malířská plátna, která nejsou předem opatřena základním nátěrem, budete je muset napenetrovat sami. Můžete to udělat pomocí Gessa, které pomáhá s přilnavostí barvy na povrch. Barva se nebude vpíjet do podkladu, získáte hezky hladký a rovný povrch. Malířská plátna jsou ve většině případů šepsovaná (natřená základní vrstvou) a tím nutnost základního nátěru odpadá.

Tvořte s námi.

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.3 + 46.9) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru