CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Jak na malování v plenéru 1. díl

Výtvarné techniky

Jak na malování v plenéru 1. díl

Vydejte se za dobrodružstvím malování pod širým nebem. Podívejte se na návod jak na malbu či kresbu venku. Provedeme vás krok za krokem od příprav až po krásný obrázek.

Co je plenér?

Plenér je označení pro malbu či kresbu venku. Často se takto malují, případně kreslí, krajinky, studie přírody, měst a podobně.

Koncept plenéru pochází z 19. století z Francie, kdy malíři chodili malovat do lesů a místo fantaskních výjevů malovali skutečné prostředí.

Slovo plenér vychází z francouzského en plein air neboli "pod širým nebem".

Ve školách se do plenéru jezdí hlavně kvůli studijním kresbám, což je disciplína, při níž autor studuje skutečnost, maluje (kreslí) podle reality a tím se učí principy tvarů a stínů v přírodě. Je potom schopen z hlavy tvořit výjevy tak, aby vypadaly realisticky, i když jsou vymyšlené.

Proč je výhodnější malovat v plenéru a ne doma?

Za prvé váš důvod může být čerstvý vzduch, změna prostředí nebo můžete plenér spojit s příjemnou procházkou.

Na dovolené pak můžete místo kupování pohlednic nějaké ručně namalovat přímo na místě. Jak už bylo zmíněno, plenér je skvělá příležitost pro učení se, pozorování objektů a studování tvarů, stínů a barev, je to příležitost procvičit si perspektivu, stínování i umisťování motivu do formátu.

Navíc v přírodě při pozorování okolí můžete nasbírat plno inspirace z nových podnětů, ať už se jedná o struktury, perspektivní zkratky, barevné škály nebo nové kompozice a tvary.

Z plenéru prostě vyjde spousta nových nápadů pro další tvorbu.

Jak se připravit?

Protože se však jedná o malbu v prostředí, které na to není primárně určeno, je jasné že přípravu nesmíte podceňovat a musíte promyslet do detailů, co si s sebou vzít a co naopak ne.

Například vzít si rozhodně musíte vodu do sklenice na štětce, ale celou sbírku materiálů pravděpodobně nevyužijete. Proto vždy promyslete, co využijete. Snažte se eliminovat váhu tašky a množství věcí na minimum.

Předtím, než se do plenéru vydáte, promyslete si techniku, kterou budete používat. Nejvhodnější jsou kresba, akvarel a akryl, ale i ten už vyžaduje mnoho věcí s sebou. Já vždy vše balím do jedné plátěné tašky, kterou mohu ušpinit od barev, hlíny a podobně, mohu si na ni sednout a používat ji také jako hadr na čištění štětců.

Něco na sezení je nutnost, nemusí to být zrovna židle, i když se prodávají skládací trojnožky nebo skládací křesílka na camping či rybaření. Je to však další velký předmět, který musíte brát s sebou, a to se snažíme eliminovat, proto doporučuji deku nebo košili, kterou můžete zamazat. Košile navíc může posloužit i jako hadr a když přecházíte mezi lokacemi, tak i jako ochrana ramen před sluníčkem.

Sluníčko je pro nás v tuto chvíli nepřítel číslo jedna, je dokonce horší než déšť, protože před deštěm se můžete schovat pod stříšku. Sluníčko je zrádné z toho důvodu, že se pohybuje. V plenéru člověk tráví hodiny na jednom místě, a tak se může stát, že tam, kde byl stín, je najednou naprostá výheň. Proto s sebou mějte vždy pokrývku hlavy a dostatek vody. Já nosím vždy dvě lahve – jednu na pití, druhou na štětce.

A prozatím ta poslední rada. Pokud vám vadí nevyžádaný kontakt s lidmi, jděte malovat někam, kde nejsou. Lidé jsou velmi zvědaví, a i když na vás nemusí hned mluvit, rozhodně je bude zajímat, co to děláte a budou vám koukat přes rameno. Je to věc, na kterou se musíte připravit a výběr místa tomu přizpůsobit.

V následujících článcích z této mini série si ukážeme jednotlivé techniky, které jsou nejvhodnější pro tvorbu v plenéru, jak si vybrat místo, co si sbalit a řekneme si nějaké tipy, jak začít kreslit a malovat.

Další díly ze seriálu tvoření v plenéru:

Jak na to - plenér 2. díl

Jak na to - plenér 3. díl

Jak na to - plenér 4. díl

Jak na to - plenér 5. díl

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Nikola Havlíková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.3 + 37.7) *

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru