CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Jak na malování v plenéru 2. díl

Výtvarné techniky

Jak na malování v plenéru 2. díl

Druhý díl z minisérie tvoření v plenéru je o urban sketching, neboli kreslení města. Je to velmi romantická, poetická disciplína, která vás toho hodně naučí. Malby místo fotek.

Příprava

Místo, kde chci kreslit, si vybírám na základě několika málo parametrů:

  • co se mi líbí
  • kde budu sedět
  • kde je stín
  • kde není moc lidí

Mně tentokrát jako předloha posloužila Malá strana v Praze. Najdete zde úžasné výhledy a scenérie. Nenechte se odradit davem lidí. Pokud vám není příjemné zvědavé pokukování, stačí zajít do malých postranních uliček a užijete si výhled sami pro sebe.

Výběr předlohy je úplně na vás a na tom, co se vám na místě zalíbí.

Na sezení si často vybírám schody, obrubníky nebo podobná vyvýšená místa. Ve stoje se mi kreslí špatně, i když to není nemožné. A na chodník mezi lidi se mi sedat jen tak úplně nechce.

Stín vyhledávám z toho důvodu, že sedět na sluníčku půl hodiny je nepříjemné. Často se i rozhlížím po tom, jak se bude sluníčko hýbat, abych nezačala ve stínu a neskončila na přímém slunci.

Materiál a pomůcky

Vybrala jsem fixy, protože mi je tato technika nejbližší jak esteticky, tak prakticky. Dobře se mi tak kreslí a nemusím tahat spoustu dalších věcí kolem. Tloušťku fixy používám 0,1 nebo 0,05 mm.

Skicáky PaintON jsou vhodné i na mokré techniky, mně se líbily z důvodu jejich barevnosti v modré a zelené barvě. Kromě těchto skicáků do plenéru hodně používám kroužkové bloky kvůli snadnému otáčení stránek a na suché techniky pak nižší gramáž papíru kolem 90 g/m². Je to z toho důvodu, že nízko-gramážové bloky mají většinou větší počet listů, a tak mám s sebou hodně materiálu v praktickém balení.

Balit si do plenéru na tuto technikou nemusíte skoro nic, pokud máte penál a papír, máte všechno potřebné k tvorbě. Mimo to si však vždy beru láhev vody, čepici a nějakou košili nebo mikinu (podle počasí) na sezení. Oblečení nepotřebujete speciální malířské, ale vzhledem k tomu, že často při této činnosti budete sedět na zemi, tak nedoporučuji šaty a sukně.

Postup

1. Začátek kreslení záleží na předloze. Můžete začít rovnou fixem, pokud si věříte v odhadování vzdáleností. Když se jedná o složitější motiv, nejprve si načrtněte všechno do formátu tužkou a až poté kreslete fixem. Pokud je nějaká dominantní věc přímo před vámi, jako třeba lampa nebo socha, začněte popředím a postupně se prokreslujte do pozadí.

2. Pokud kreslíte scenérii, snažte se nejprve určit si velké objekty a celou kompozici. Až pak se dívejte na detail. Pokud je před něčím, co kreslíte strom, tak si ho nakreslete jen v obrysu a v podstatě tu část jen vynechte.

3. Na stíny a světla se soustřeďte až jako úplně poslední. Jděte nejprve po tvarech, následně po detailech, jako jsou okna, zdobení domů, lampy a až naposled stínujte. Předlohu si vždy vyfoťte, abyste pak v klidu doma mohli některé věci dodělat.

4. Zdobení domů se může někdy zdát až příliš složité. Je pravda že pokud kreslíte detaily říms a zdobení oken, pak vám zjednodušování moc nepomůže. Pokud však kreslíte ulici a nevíte si rady s nadokenními římsami nebo pilastry na fasádě, nekoukejte na detaily. Vaše oko na první pohled nerozeznává, jestli jsou tam tři nebo čtyři linky, jestli je tam lísteček jeden nebo jich je pět. Důležité jsou hlavní tvary: čtverce, obdélníky, spirály, trojúhelníky a podobně.

5. Pokud si nejste jisti, co je hlavním tvarem, udělejte jenom nějakou nejasnou kudrlinku a vyšrafujte stíny. Zní to jako "odflákněte to a je to", nicméně přesný detail oko vidí jenom do určité vzdálenosti a ty štuky a římsy za tím už jsou jenom takové nejasné šmouhy. Proto, čím víc přesný a detailní obrázek se budete snažit nakreslit, tím méně bude realistický. Je to jako periferní vidění, kdy se koukáte na jeden bod, ten vidíte ostře a zbytek máte rozmazaný.

Všechny rady a tipy v článku jsou mé subjektivní názory a způsob práce, proto to není ani zdaleka ten jediný správný způsob, jak kreslit. Tvořte tak jak vás to baví, a hlavně s radostí.

Další díly ze seriálu tvoření v plenéru:

Jak na to - plenér 1. díl

Jak na to - plenér 3. díl

Jak na to - plenér 4. díl

Jak na to - plenér 5. díl

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Nikola Havlíková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (10.7 + 46.3) *

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru