CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Jak na malování v plenéru 5. díl

Výtvarné techniky

Jak na malování v plenéru 5. díl

Malování v plenéru – dýně zachycená technikou akvarelu. Přinášíme vám poslední díl miniseriálu, který se věnuje plenéru. Už jako profíci to zvládnete raz dva.

Co je to akvarel?

Akvarel je stará malířská technika, která byla vždy v ateliérech používaná spíše jako přípravná malba pro olejomalby a podobné "mistrovské" techniky. Postupem času se však akvarel dostával do popředí. Své místo má jako nejlepší technika pro použití v plenéru nebo jako výborný prostředek pro vyjádření emocí pomocí zářivých barev.

Technika akvarelu působí velmi složitě, a tak přinášíme několik tipů, jak jej ovládnout:

  • vždy nechte jednotlivé vrstvy obrazu zaschnout
  • používejte kvalitní akvarelový papír
  • nebojte se vysokých kontrastů

Materiál a výtvarné pomůcky

Postup

1. Podmalba. Nejprve si na papír tužkou rozvrhněte kompozici, kterou chcete malovat. Je to důležité proto, abyste malovali najisto. To vám zaručí přesné tahy a realistický vzhled. Začněte vždy popředím, to znamená objektem nebo motivem, který je k vám (divákovi) nejblíže. V naší ukázce se jedná o žlutou dýni. Namalujte nejprve tvar předmětu a poté jej vybarvěte tím nejsvětlejším tónem, který se na předloze nachází. Nechte obrázek zaschnout.

2. Po zaschnutí se můžete vrhnout na další tvary. Čekání na zaschnutí mezi rozvržením jednotlivých tvarů vám zaručí, že se barvy do sebe nevpijí. Namalovala jsem druhou zelenou dýni a postupovala jsem stejně jako u první dýně.

3. Následuje pozadí. Pod dýněmi jsem chtěla mít draperii (látku), a tak jsem opět nejprve v lince navrhla tvar, kde bude celá plocha končit, a poté jsem ji vybarvila tím nejsvětlejším tónem, který se na ní bude nacházet. Zbytek jsem pak vybarvila světlou barvou, která doplňovala celý obrázek.

4. Malba draperie. Když vám takto připravený podmalovaný obraz uschne, můžete se pustit do stínů. Stíny malujte vždy ve tvaru a nesnažte se je postupně ztrácet. Nejprve si načrtněte, kde stín bude, a poté jej vybarvěte. Nepoužívejte hned ze začátku nejtmavší barvy, protože ztmavit to půjde vždycky, ale zesvětlit už ne.

5. Kresba na dýní. Kresba na dýních se může zdát složitá, ale rozhodně tomu tak není. Namíchejte si barvu jednoho z proužků. Já jsem zvolila tmavší, a tou jsem vykreslila všechny tmavé pásky na dýni. Světlé proužky vzniknou vynecháním.

6. Stínování draperie. Přeskakování z jedné části obrazu do druhé vám zajistí, že nebudete malovat do mokrého. Vždy vám jednotlivé vrstvy mezi sebou zaschnou. Proto přejděte na draperii. Máte načrtnuté největší stíny a teď je čas je prohloubit další vrstvou a přidat druhé největší stíny. To znamená místa, kde je draperie tmavá, ale není tam velký stín. Pořád dodržujte tvary stínů a malujte je naředěnou barvou. Více světlejších vrstev přes sebe vám zajistí, že místo nepřečerníte příliš brzy a zároveň vám s každou vrstvou bude tmavnout na požadovanou intenzitu. 

7. Stínování dýní. Po zaschnutí malby začněte stínovat i dýně. Efektu stínu docílíte ztmavením tmavě zelených proužků uprostřed dýně. Vynechejte místo na vrcholu pod šťopkou, kde se dýně leskne a místo těsně "nad zemí", kde se na dýni odráží světlo od draperie. Nechte takto zaschnout a jemnou kresbou domalujte detaily ve šťopce. Jedná se o největší stíny, kde je šťopka zvrásněná a kde se dotýká dýně. Takto postupujte i u žluté dýně, kde se opět navrchu leskne a těsně nad zemí má odražené světlo. Všechna ostatní místa můžete ztmavit. Než vám zaschnou dýně a draperie, vybarvěte pozadí a přidejte do něj barvu.

8. Konečné dodělávky a detaily. Po zaschnutí celého obrazu namalujte největší stín přes celou dýni tam, kde se schovává za žlutou dýni. U žluté dýně namalujte velký stín u její špičky směrem k vám. Používejte naředěnou barvu tak, aby vám nezakryla vše, ale jen jemně ztmavila přesně tam, kde má. Jako poslední jsou detaily, kdy kresebně dodejte největší tmu na místa kam patří:

  • pod dýně
  • na největší záhyby draperie a podobně.

Takto namalovaný obraz nechte zaschnout a poté jej můžete případně odříznout ze skicáku nebo z podložky a vystavit nebo zarámovat. Namalovaný obraz potěší i jako dárek k narozeninám či výročí. 

Všechny rady a tipy v článku jsou mé subjektivní názory a způsob práce, proto to není ani zdaleka ten jediný správný způsob, jak kreslit. Tvořte tak, jak vás to baví, a hlavně s radostí.

Další díly ze seriálu tvoření v plenéru:

Jak na to - plenér 1. díl

Jak na to - plenér 2. díl

Jak na to - plenér 3. díl

Jak na to - plenér 4. díl

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Nikola Havlíková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (18.2 + 38.2) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru