CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Technika suchého pastelu 2. díl

Výtvarné techniky

Technika suchého pastelu 2. díl

Jak namalovat obraz suchým pastelem? V dalším dílu článku, který se zabývá technikou suchého pastelu, se seznámíte s malbou zátiší s orchidejí krok po kroku.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Nejprve si připravte materiál a pomůcky.

2. Je dobré se s pastely nejprve seznámit a pro lepší manipulaci pastely vyndat z přihrádek, aby byly lépe dostupné. Vytvořte si vzorník odstínů, pomůže vám v představě o barvách. Zkuste si předem na papír všechny možnosti pastelů podle technik zmíněných v 1. díle o technice suchého pastelu.

3. Rozvrhněte si na výsledný papír celou kompozici měkkou tužkou. Myslete na proporce, usazení kompozice velikostně na papír a perspektivu květináče. Udělejte základní tvary listů a květů.

4. Převažujícími barvami vytvořte podmalbu, tím si určíte základní barevnost obrazu. Velké plochy rozmažte prstem, chtěné je i zapouštění barev do sebe a jejich míchání.

5. Naznačte tmavým odstínem modré (černou použijte až na závěr do kresby detailů) tmavé plochy a bílou barvou nebo hodně světlou žlutou naznačte světlé plochy. Stíny a světla zatím příliš nerozmazávejte, abyste si nezahltili papír.

6. Tím, že jste probarvovali velké plochy a rozmazali je již do sebe, se vám někde může ztratit kresba a tím i třeba tvar listů a květů. Můžete použít fixativ, abyste si uchovali již vytvořenou malbu, a pak některé části znovu vytáhněte tužkou, abyste věděli, kde budete používat pastel detailněji.

7. Nyní vše zpřesněte pastelem a detailněji promalujte. V pozadí obrazu oranžovou látku spíše rozmažte a v popředí využijte kresbu šrafurou. Listy a květy prokreslete.

8. Vše zafixujte, abyste mohli udělat závěrečné detaily kresbou černým pastelem a detaily na květech bílým a růžovým pastelem. Na závěr vše znovu již naposledy zafixujte, aby se obraz nerozmazal.

Pastel je skvělá technika pro začínající umělce a pro lidi, kteří chtějí přejít od kresby k malbě a naopak. Také pro ty, co jsou z nějakého důvodu zablokovaní v tvorbě. Je to i technika, která je nenáročná co do přípravy a způsobu použití. Umí vykouzlit jedinečnou atmosféru na papíře, lehký romantický nádech a křehkost okamžiku. Použití pastelů je rychlé a snadné, nemusíte používat vodu, terpentýn, nic příliš opečovávat ani čekat na proschnutí vrstev. Pro svou snadnou aplikaci ho rádi využívají malíři v plenéru, využívá se pro portrét a akt nebo pro rychlé skicování.

Věřím, že si ho zamilujete i vy.

Technika suchého pastelu 1. díl

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Jitka Nejedlá

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.2 + 10.7) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru