CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Enkaustika krok za krokem 9. díl

Speciální techniky

Enkaustika krok za krokem 9. díl

Jak namalovat vodu? Enkaustika už pro vás není žádná věda, v našem seriálu o malbě horkým voskem jste se dozvěděli vše potřebné, co byste pro zvládnutí této techniky měli vědět. Devátým dílem naše série končí a my věříme, že jste se pro tuto techniku nadchli.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Teď už umíte namalovat přírodu, důležité je i umět namalovat vodu, která je její nedílnou součástí. Malujeme ji několika způsoby. Záleží na tom, zda voda je v popředí nebo prochází krajinou z pozadí do popředí. Voda v popředí je velmi jednoduchá. Namalujte kartičku, pak přední část přejeďte žehličkou bez vosku. Pokud je plocha v barvě, ve které chcete mít vodu, je hotová. Stačí natupovat plochu na spodním okraji pod vodou třeba zelenou barvou, pokud chcete mít spodní část s trávou.

Pokud máte spodní část kartičky po setření žehličkou v hodně odlišné barvě, než chcete mít vodu, stačí tuto plochu ihned po přemalování žehličkou přetřít papírovou kuchyňskou utěrkou. Pak tuto plochu přetřete klidným rovným tahem žehličkou a modrým voskem. Vždy je lepší použít víc odstínů modré. Chcete-li mít stojatou vodu ve střední části obrázku, postupujte stejně. Přejeďte žehličkou plochu ve středu kartičky modrou barvou. Okolí vody pak tupujte zelenou barvou trávy. 

Podívejte se na videonávod jak malovat vodu ve středu kartičky.

2. Malování vody, která protéká krajinou, je naprosto odlišné. Namalujte přírodní kartičku, pak si ji důkladně prohlédněte a zvažte, kudy by voda mohla protékat. Vezměte si papírovou kuchyňskou utěrku, složte ji tak, aby na jednom konci bylo přeložení, které je tvrdé, a držte ho hodně na okraji. Pak tímto koncem odstraňte (vydřete) vosk z míst kudy chcete, aby voda procházela.

3. To vydření nemusí být až do čistého papíru a naprosto čisté plochy bez vosku. Nechejte na papíru malé zbytky vosku, které budou představovat třeba kamínky ve vodě. Tuto vodní plochu pak přejeďte například voskem v ruce a rozetřete krouživým rychlým pohybem prstem. Můžete také použít Gelatos nebo olejovou křídou a rozmazat prstem. Cílem je tuto plochu zbarvit do modra. To ale nejde žehličkou s voskem, je to příliš malá plocha. Přes vodu jen lehce namalujte stvoly trávy a špičkou žehličky můžete natupovat květiny.

Podívejte se na návod, jak malovat vodu, která protéká krajinou.

Milí enkaustici,

pokud si projdete všechny lekce enkaustiky, které jsem pro Davonu připravila, máte základ, na kterém se již dá stavět. Technik malování horkým voskem je mnohem více a mohli bychom pokračovat ještě v mnoha dalších lekcích. Pro ty, kdo se s touto technikou chtějí seznámit a namalovat každý rok pár přáníček k různým příležitostem, pro ty bude tento seriál dostačující. Uvedla jsem zde základy k technikám, které mám já sama ověřené již od roku 1992, kdy jsem se seznámila s enkaustikou. Když si chcete zakoupit základní pomůcky, vše najdete v Davoně. Nemohu moc doporučit staré vyřazené žehličky bez napařování, které již nepotřebujete. Chcete si jistě malování užít a lehká žehlička, kterou se enkaustika maluje, je tím pravým komfortem. Můžete ji také otočit a tím máte další možnosti malování. Vosky, které na malování použijete musí mít v sobě včelí vosk. Poznáte to podle toho, že se obrázek dá vyleštit a při malování je jemný, bez jakýchkoliv zrnek, které mohou drhnout a poškodit plochu žehličky. Nezapomínejte obrázek po namalování vyleštit například papírovou utěrkou.

Pokud kartičku s obrázkem přilepíte na podklad, můžete na obrázku namalovat rámeček. Když ale budete obrázek rámovat, použijte vyšší paspartu (asi 0,5 – 1mm). Její okénko by mělo být o 1cm menší, než je obrázek. Sklo by nemělo ležet přímo na obrázku, proto se používí trošku vyšší pasparta. Obrázek k paspartě přilepte malými lepítky v horní části a na boční straně dejte lepítka jen od horního rohu do cca poloviny. Od poloviny dolů by neměla být žádná část přilepená, jinak se obrázek zvlní. To platí už od velikosti A5. Malovat můžete i s dětmi, pro které je to velká zábava. Malovali jsme už ve školkách při dodržení všech bezpečnostních předpisů. Při malování s lidmi nezapomeňte, že musíte mít na žehličku od jejího zakoupení revizi od revizního technika (to nemá nic společného se zárukou).

Přeji všem krásné malování a hodně pěkných obrázků.

DAVONA: Moc děkujeme naší skvělé lektorce, učitelce a naší milé kamarádce Janičce Školaudyové za vyčerpávající popisy, videa všechny návody, které pro vás připravila. Věříme, že si enkaustiku zamilujete stejně jako ona a budete si tvoření jen užívat.

Happy waxing.

Enkaustika krok za krokem 1. díl   Co je to enkaustika a jak na to?

Enkaustika krok za krokem 2. díl   Jak na základní tahy žehličkou?

Enkaustika krok za krokem 3. díl   Jak na tupování v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 4. díl   Jak malovat květiny v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 5. díl   Jak využít enkaustické papíry?

Enkaustika krok za krokem 6. díl   Jak razítkovat v enkaustice?

Enkaustika krok za krokem 7. díl   Jak malovat žehličkou?

Enkaustika krok za krokem 8. díl   Jak malovat přírodu?

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Jana Školaudyová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.5 + 22.8) *

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru