Materiál a pomůcky
Časová náročnost cca 30 minut
Vhodné pro děti od 3 let
Postup
Vánoční dekorace k zavěšení
1. Válečkem na polymerové hmoty nebo obyčejným dřevěným válečkem (který obalíte do potravinářské fólie) rozválejte terracottovou hmotu. Je dobré pracovat na pečícím papíru, který si přichytíte k pracovní desce páskou, aby se hmota příliš nelepila. Vytvořte plát vysoký cca 0,5cm.

2. Řezátkem, nebo při práci s kolektivem dětí postačí i příborový nůž, vyřízněte obrys vánoční ozdoby - použijte šablonu.

3. Vytvořte otvor pro zavěšení dekorace, postačí vám i obyčejná špejle.

4. Podle pravítka si předem vyznačte linky, na které budete klást mozaiku. Linky si pouze naznačte lehkým řezem.

5. Jednotlivé dílky mozaiky si naaranžujte na plochu a jakmile si budete jisti svojí kompozicí, jednoduše mozaiku do hmoty vtlačte.

6. Mozaiku do hmoty vtlačte celou, vyvíjejte mírný tlak.

7. Hotová mozaika vtlačená do terracotty bude tvrdnout cca 24 hod. Obrovskou výhodou této techniky je její naprostá jednoduchost bez použití lepidla a tmelů.

Svícen na čajovou svíčku
1. Terracottovou hmotu o hmotnosti 300g rozdělte na čtyři části, z jedné hmoty tedy vytvoříte čtyři svícny. Rukou vyválejte hmotu do tvaru válce o výšce cca 5cm.

2. Do takto upravené hmoty si pomocí čajové svíčky vytlačte rozměr pro důlek, který bude sloužit právě pro čajovou svíčku.

3. Nalijte si do nádobky studenou vodu a prsty namočenými do vody svícen upravujte. Pracujte zlehka, svícen hlaďte a uhlazujte, jako byste pracovali s keramikou.

4. Hmota je za pomoci vody velmi tvárná, při jejím použití se spojí i případné prasklinky a vyrovnají nerovnosti.

5. Do vytvarovaného svícnu vtlačte jednotlivé dílky mozaiky.

6. Při práci jste použili vodu, terracotta bude lehce špinit, proto mozaiku ještě očistěte navlhčeným ubrouskem nebo mokrým hadříkem.

Drobné dekorace (perníčky)
1. Další variantou dekorací z terracotty jsou drobné perníčky, které lze zavěsit na stromeček nebo je použít k ozdobení adventních věnců apod. Terracottovou hmotu si opět vyválejte v plát o výšce cca 0,5cm a kovovým vykrajovátkem vytlačte tvary.

2. Vytvořte víc variant perníčků.

3. Pomocí pinzety nanášejte jednotlivé dílky micro mozaiky

4. Za použití jehly nebo špejle vmáčkněte micro mozaiku do terracotty.

5. Hotové ozdoby nechte 24 hodin tvrdnout na vzduchu, nepokládejte je na topení, nechte tuhnutí volný průběh.

6. Posledním nápadem tohoto projektu je vánoční kapřík dozdobený micro mozaikou. Do požadovaného tvaru opět lehce vmáčkněte jednotlivé dílky mozaiky. Místo oka vytvořte pouze otvor, který zároveň poslouží k zavěšení dekorace.

Terracotta je ideální materiál k tvorbě všech druhů mozaik. Věrohodně napodobí keramiku, aniž by bylo zapotřebí ji péct. Její povrch lze dekorovat (po zatvrdnutí) barvami na vodní bázi.
Tvořte s námi.