CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Speciální techniky Smalt jako puzzle

Speciální techniky

Smalt jako puzzle

Potřebujete originálně zabalit dárek nebo hledáte tip na zajímavý dárek? Pevná kartonová krabice ozdobená smaltovanými zvířátky bude 2 v 1. A do krabičky můžete přidat i smaltované šperky.

Motto: Co najdu, to posmaltuji, pak se z toho zaraduji, zpomalím životní kvalt, místo buchet peču smalt.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Smaltované nádobí retro nebo smaltované šperky znáte, ale znáte originální způsob použití smaltu na dekorování předmětů? Je to technika, kterou vám představí její autorka Ivana Kapounová. Je to inspirace na výrobu několika typů obalů. Budete potřebovat kartonovou krabičku na mozaiku, která je vhodná proto, že má ve víku vymezený prostor, do kterého v tomto případě vložíte místo mozaiky filc. Vyberte si vhodné barvy filcu, který je zajímavým netradičním podkladem a smalt na něm hezky vynikne. Připravte si také různé barvy smaltovacích prášků. Pokud se nemůžete rozhodnout, který prášek si vybrat, doporučujeme sadu 10 barev.

 

2. Měděná fólie má tloušťku 0,1 mm a dá se stříhat nůžkami. Na fólii si nakreslete vzor, který budete chtít použít a vystřihněte jej nůžkami.

TIP: Nakreslete si vzor na papír, vystřihněte a na fólii obkreslete. Výhoda je v tom, že vzor můžete použít vícekrát.

3. Vystřižený motiv postupně rozstříhejte na jednotlivé kousky, a tím si vytvoříte vzor puzzle, který budete postupně smaltovat a skládat do výsledného motivu. Zaoblete mírně rohy všech vystřižených částí, protože mohou být ostré.

4. Použití smaltovacích prášků je velice jednoduché, stačí si vybrat z velké nabídky barevných variant. Přímo na dózičku našroubujte sítko, nebo natáhněte kousek silonové punčochy a posypte měděné výseky. Položte je na čistý papír, na mřížku nebo stojánek, umožňuje-li to jeho tvar a velikost. Předmět opatrně přeneste na připravený plech s pečicím papírem, který ho ochrání před případným nežádoucím posypáním smaltovacím pudrem. Snažte se, aby vrstva prášku byla co nejrovnoměrnější. Zbytek prášku pak jednoduše přesypete zpět do dózičky. Zapékejte v troubě na teplotu 150 °C. Pokud vrstva smaltu prosvítá, posypte předmět další vrstvou a znovu zapečte.

Kartonovou krabičku natřete akrylovou barvou, zvolte vhodné barvy podle toho, jaké smaltovací prášky použijete. Nechejte dobře zaschnout a pomocí štětce natečkujte víko. Zapojte fantazii a zkuste i jinak zdobený podklad. 

Všechny kousky fólie složte jako puzzle a přilepte je na krabičku lepidlem na mozaiku.

TIP: Použijte smaltovací prášky klasické i průhledné, výsledný vzhled bude zajímavější. 

5. Ještěrka byla vytvořena z jednoho kusu měděné fólie. Želvu si vytvořte z dílků, které na sebe nenavazují, ale z vytvořeného tvaru je jasné, jaké je to zvíře. Z fólie vystřihněte jednotlivé kulaté, oválné nebo nepravidelné tvary, které postupně všechny smaltujte dle návodu uvedeného výše. Krabičku natřete akrylovou barvou.

Na nohy u vzoru želvy byl použitý speciální efektový smaltovací prášek. Vše přilepte lepidlem na mozaiku.

 

6. Sovu a lva vyrobte podobným způsobem ze smaltovaných částí. Vidíte, že je možné použít i větší plochy měděné fólie. Na oči a doplňky byly použity výseky z raznice ve vzoru květina. Postup je obdobný jako u předešlé krabičky. Základ natřete akrylovou barvou, jednotlivé kousky fólie nasmaltujte a vše přilepte na filcový základ pomocí lepidla na mozaiku. Doplňte měděným drátkem, který stočíte, a vytvoříte tak fousy lva.

Krabička ozdobená hezkým obrázkem bude sama o sobě dárkem. Lze ji pak využít jako samostatnou dekoraci nebo třeba jako šperkovnici. 

Tvořte s námi.

Ivana Kapounová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (25.9 + 41.7) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru