Nacházíte se zde: Úvod Blog Textilní techniky Malování květiny na hedvábný šátek
Malování květiny na hedvábný šátek
Materiál a pomůcky
- Barvy na hedvábí
- Polotovary z hedvábí
- Kontury na hedvábí
- Sůl na hedvábí
- Fantomový fix na textil
- Kovový hrot na konturu
- Štětec
- Dřevěný rám, kolíčky
Postup
1. Jako první krok napněte hedvábí na dřevěný rám, pokud je potřeba před napnutím vyžehlete. Můžete použít starší nepotřebné plátno na rámu, odstraňte látku a použijte dřevěný rám. Můžete si také zakoupit - podle velikosti bavlněného polotovaru - rámy v naší prodejně a sestavíte si potřebnou velikost, která by měla být o cca 5 cm na každé straně větší, než je velikost hedvábného polotovaru. Použijte malé kolíčky nejlépe z umělé hmoty, aby nezašpinily hedvábí. Pomoci gumiček - jak to vidíte na fotografii si hedvábí vypněte. Hedvábný polotovar otočte lícem nahoru. Líc poznáte podle obvodu hedvábného polotovaru, kraje jsou začištěny do rubu.
2. Použijte tzv. fantomový fix, který je barevný, ale dá se lehce odstranit vodou. Pokud s ním nakreslíte obrys motivu, který chcete malovat, lze pak barvu lehce odstranit. Vyznačte si květy, poupata a celkově si rozvrhněte motiv, který budete malovat. Na konturu je potřeba použít speciální hrot, aby byly linky tenké, použila jsem hrot velikosti 0,3 mm.
3. Zkontrolujte rubovou stranu hedvábí, kontura by měla být dobře viditelná, měla by prostoupit látkou skrz naskrz, aby nepropouštěla barvu. Po použití kontury je potřeba vymýt vodou zbytek barvy z kovového hrotu, který je tenký, pomocí přiloženého drátku. Po zaschnutí se kontura z hrotu špatně odstraňuje. Pro důkladnější vyčištění doporučuji použít mezizubní kartáček, hrot se s ním čistí velmi jednoduše. Kontura vytvoří "hranici", za kterou barvu nepustí.
4. Po úplném zaschnutí kontury (cca 30 minut - 1 hodina) nanášejte barvy postupně od nejsvětlejší po nejtmavší, vždy několik milimetrů od kontury; barva se ke kontuře sama rozpije. Barvy na hedvábí jsou tekuté, nanáší se štětcem. Tam, kde se dva odstíny “potkají”, barvy štětcem promísíme do sebe, aby vznikl plynulý přechod. Pokud na hedvábí barva vytváří “jezírko”, polosuchým čistým štětcem ji z hedvábí jednoduše odstraníte.
5. Postupmně vymalujte všechny plochy, které jste si předkreslili konturou.
6. Pomocí soli můžete na hedvábí vytvořit zajímavé vzory. Menší solná zrnka vytvoří jemnější vzor, větší zrnka odstraní větší množství barvy a tím vytvoří výraznější vzor. Záleží i na tom, jak moc je barva při aplikaci soli vlhká. Čím více vlhké hedvábí je, tím více barvy sůl odstraní a tím výraznější výsledný vzor bude. Zároveň je potřeba dávat pozor, aby zrnko soli nedopadlo na místo, kde solný efekt není vítaný.
Vybarvila jsem si všechny motivy, které jsem si předkreslila konturou a začala jsem vyplňovat prostor na zbytku polotovaru. Tam kde jsem měla v plánu použít sůj, jsem počkala, až hlavní motiv (část s růžemi) bude úplně suchý, abych měla jistotu, že sůl bude působit jen tam, kde má. Nejprve jsem tedy nanesla barvu a po pár minutách jsem aplikovala jemnou sůl. Pokud jsou zrnka velká, je možné je rozdrtit. Předtím jsem hedvábí na několika místech odepla z rámu, aby se vytvořila malá prohlubeň, kde se některá solná zrnka shromáždila, a výsledný solný efekt je o to zajímavější.
7. Hedvábí nechejte úplně uschnout ve vodorovné poloze, doporučuji nechat schnout alespoň přes noc, aby se barva pořádně spojila s látkou. Před tím, než barvy zažehlíte a tím zafixujete, je důležité z hedvábí odstranit sůl, aby se látka při žehlení nepoškrábala. Volná zrnka stačí z hedvábí oklepat a zbytek odstranit rychlým opláchnutím daného místa studenou vodou.
Barvy fixujte zažehlením po rubové straně na nastavení “bavlna” po dobu cca 3 minut. Pro šetrnější fixaci vložte mezi žehličku a hedvábí vrstvu bavlněné látky.
8. Nebojte se malování na hedvábí, doporučuji na první pokus využít zkušební vzorek, na kterém si vyzkoušíte nejen konturu, ale i to jak jednotlivé barvy fungují.
Tvořte s námi.
Pro Davonu
Hedvika Cacarová
Komentáře
Žádné příspěvky