CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Textilní techniky Ručně vyrobený závěs z macramé

Textilní techniky

Ručně vyrobený závěs z macramé

Stále oblíbenější technika macramé neboli drhání je opět v módě. V závěsných květináčích vyniknou zejména převislé druhy pokojovek, které umístíte do prostoru.

Materiál a pomůcky

Postup

1. Macramé drhání bude vaší vášní. Vyrobte si závěsnou dekoraci macramé na zeď. Připravte si vhodný obal na květinu, přízi, nůžky a metr. K vytvoření závěsu lze použít i skořepinu vyrobenou z betonu.

2. Naměřte a ustřihněte si šest pramenů macramé příze každý o délce 3 m a dva prameny příze o délce 0,6 m.

3. Závěs na květináč je nutné za něco pověsit. Předem si promyslete sílu kroužku, který použijete k zavěšení podle velikosti použité skoby. Zvolte dřevěné nebo kovové kroužky.

4. Všech šest pramenů provlečte kroužkem a přehněte napůl. Vznikne tak 12 pramenů dlouhých 1,5 m.

5. Ovažte ovinovacím uzlem, na který použijte jednu extra přízi o délce 0,6 m. Pomocí tohoto uzlu spojíte dohromady několik pramenů příze. Pro názornou ukázku je použita tmavá příze.

Na jednom konci ovinovací příze vytvořte smyčku a volným dlouhým koncem několikrát oviňte.

Protáhněte konec ovinovací nitě smyčkou a protažený konec podržte, zatáhněte za spodní i horní konce nitě a upravte nesrovnalosti. Po pevném dotažení ustřihněte těsně u uzlu.

TIP: Na upevnění kroužku můžete použít různé druhy uzlů. Například uplést několik pramenů dvojitým plochým uzlem, proplést je a dokončit jako klasický závěs na květináč.

6. Dvanáct pramenů příze ovinutých ovinovacím uzlem rozdělte na tři části, tedy 3 x 4 prameny. Odměřte 20 cm a začněte drhat dvojitý plochý uzel. Drhat (plést) můžete vsedě nebo vestoje. Při pletení vsedě si přichyťte přízi špendlíky k podložce, použijte korkovou nástěnku, polystyren, pěnovou nebo macramé podložku.

7. Vyzkoušejte si základy macramé. Začněte dvojitým uzlem, který se většinou drhá ze čtyř pramenů. Vnější prameny (jeden na levé a druhý na pravé straně) jsou pracovní a vnitřní opěrné.

Začněte levou pracovní nití, kterou překřížíte dvě nitě opěrné. Pravou pracovní nit položte na levou.

Použijte pravou pracovní nit a oviňte levou pracovní nit, vložte ji pod dvě opěrné a provlečte vzniklou vlnkou na levé straně. To je první část dvojitého plochého uzlu.

V druhé části překřižte pravou pracovní nit nad dvěma osnovními a levou pracovní nit položte na pravou. Podvlečte pod dvěma osnovními nitěmi a vlnkou na pravé straně a utáhněte. Vznikne tak dvojitý plochý uzel.

TIP: Pokud budete opakovat pouze první část plochého dvojitého uzlu, vznikne vám spirálový uzel.

8. Udrhejte 20 dvojitých plochých uzlů na všech třech pramenech.

Jak na dvojitý plochý uzel, podívejte se na video.

9. Vynechte dalších 12 cm a udrhejte na každém pramenu dva dvojité ploché uzly pod sebou. To je začátek závěsné sítě na květináč.

10. Nyní vynechte 4 cm a vytvořte dva dvojité ploché uzly střídavým vzorem. To znamená, že použijete vždy dva prameny z již upleteného vzoru.

11. Vložte květináč, betonovou skořepinu nebo jinou nádobu na květiny, odměřte délku příze podle obalu a zakončete ovinovacím uzlem, na který použijte zbývající extra přízi 60 cm dlouhou. Zastřihněte vzniklý střapec, naaranžujte květinu a zavěste do prostoru nebo na zeď.

Macramé TIPY pro začátečníky:

Vyberte si přízi, která se dá rozčesávat, je to efektní.
Zvolte jednoduché uzly, které se snadno naučíte, základy macramé vám budou pro začátek stačit.
Nepouštějte se pro začátek do velkých složitých projektů.

Drhání neboli macramé je jednoduchá ruční práce a moderní příze jsou na techniku macramé uzpůsobené, dají se lehce rozčesávat. Home dekor macramé dekorace na zeď bude ve vašem interiéru nepřehlédnutelná.

Tvořte s námi

pro Davonu

Míla Maříková

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (6.4 + 15.4) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru