CZK Měna
Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Blog Výtvarné techniky Vážka tečkovaná akrylovou barvou

Výtvarné techniky

Vážka tečkovaná akrylovou barvou

Už jste zkusili tečkování? Pokud se bojíte mandal a toho, že byste nezvládli jejich pravidelnost, zkuste něco jiného. Jednoduchá vážka se vám jistě povede.


Materiál a pomůcky

Postup

1. Připravte si všechny pomůcky, které budete k práci potřebovat. Jako tečkovadlo můžete využít i běžné věci, které najdete doma, například obyčejnou tužku s gumou, vatovou tyčinku nebo náplň do tavné pistole. Důležité je, aby na konci použitého nástroje byla kulatá hladká ploška nebo kulička.

2. Plátno natřete akrylovou barvou. Použijte k nátěru houbičku, budete mít lepší kontrolu nad tím, kolik jste nanesli barvy na plátno.

3. Po zaschnutí první vrstvy naneste druhou. Můžete se držet jednoho odstínu barvy, nebo si pohrajte s více odstíny. Získáte tak zajímavější podklad.

4. Po zaschnutí barvy si od ruky nakreslete vážku. Můžete si pomoci tím, že plátno rozdělíte napůl, abyste dobře trefili střed. Pokud si netroufáte na nakreslení motivu v ruce, vytiskněte si vážku na papír, vystřihněte a obkreslete.

5. Celou vážku vybarvěte opatrně štětečkem, použijte tmavší barvu, v tomto případě byla použitá tmavě modrá.

6. Barvu na tečkování můžete přelévat na paletu nebo nabírat z víčka lahviček. V takovém případě zavřenou lahvičkou trochu zatřeste a poté opatrně odšroubujte víčko. Zůstane vám v něm trochu barvy.

7. Na tečkování využijete i mnoho nástrojů, které najdete doma. 

8. Po namočení tečkovadla do barvy jemně obtiskněte barvu na podklad. Důležité je držet tečkovací nástroj kolmo k povrchu, to platí zejména u válečků. Na každou tečku namočte tečkovadlo do barvy. Díky tomu budete mít tečky stejně velké.

9. U kuličkových tečkovadel můžete udělat více teček za sebou – této technice se říká „walking the dot“. Tečky se budou postupně zmenšovat. Tímto způsobem jsou vybarvena křídla vážky. Použijte perleťovou barvu v několika odstínech modré.

10. Doplňte pár maličkých teček bílou barvou.

11. Akrylové barvy jsou skvělé v tom, že se dají mezi sebou míchat. Můžete si připravit nekonečné množství odstínů a je možné míchat dohromady i barvy různých značek.

12. Celou vážku dokola obtečkujte světle modrou barvou, a nakonec přidejte i malé bílé tečky, vážka se tím zvýrazní.

13. Když je barva úplně suchá, můžete přidat druhou vrchní tečku. Měla by být menší než ta první, aby ji úplně nezakryla. Můžete použít stejnou barvu v metalickém (třpytivém) provedení.

Vytvořte si tečkovaný obraz, který bude zdobit váš byt, nebo kancelář, nebo to bude dárek pro vaše blízké.

Tvořte s námi.

Pro Davonu
Markéta Vávrová

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (22.8 + 35.5) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru